Jak prawidłowo holować samochód?

Widok samochodu holowanego kojarzy nam się głownie z samochodem, który uległ awarii. A w rzeczywistości jest tak, że pomoc lawety lub autoholowania zasadna jest także w innych sytuacjach. Tak czy inaczej holowanie samochodu nie jest wymarzoną czynnością dla żadnego kierowcy. Jeśli jednak musisz odholować pojazd we wskazane miejsce, powinieneś wiedzieć, jak zrobić to tak, by nie stwarzać zagrożenia ani dla siebie, ani dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli nie masz możliwości wezwania pomocy drogowej i jesteś zmuszony do skorzystania z holowania, obowiązuje Cię kilka przepisów, które reguluje Kodeks Drogowy. Jeśli nie dostosujesz się do nich, musisz liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu lub punktów karnych. Możesz jednak tego uniknąć. Jak?

Faktem jest, że w sytuacji holowania błędy może popełniać zarówno kierowca pojazdu holującego, jak i prowadzący pojazd holowany. Kierowcy bardzo często nie przestrzegają wymaganych, w trakcie holowania, prędkości. Dla przypomnienia - w terenie zabudowanym maksymalna prędkość holowania nie może być większa niż 30 km/h. Z kolei na obszarze niezabudowanym dopuszczalna prędkość jazdy zamyka się w ilości 60 km/h. Aby uniknąć mandatu i punktów karnych powinieneś zastosować się do tych wymogów. Policjanci bywają bardzo wyczuleni na tym punkcie.

Do najczęściej popełnianych błędów w czasie holowania należy brak odpowiedniej sygnalizacji manewrów przez pojazd holowany. Aby uniknąć tego błędu, kierowca samochodu holowanego także powinien sygnalizować zmianę kierunku ruchu lub zmianę pasa. Dlatego też samochód holowany nie powinien mieć włączonych świateł awaryjnych. Wówczas sygnalizowanie manewrów jest niemożliwe. Powinien mieć za to włączone światła pozycyjne. Odpowiednie oświetlenie obowiązuje także samochód holujący. W jego przypadku obowiązkiem są włączone światła mijania.

A co z holowaniem na autostradzie? Cóż, w przypadku tego typu drogi nie ma możliwości holowania zepsutego samochodu przez pojazd do tego nieprzystosowany. Holowania na autostradzie może się podjąć tylko pojazd pomocy drogowej, który do tego celu przeznaczony. Z tym, że holowanie odbywa się tu tylko do najbliższego zjazdu lub parkingu. Istotne jest, aby masa samochodu holowanego nie przekraczała wagi pojazdu holującego.

Niezwykle istotna jest także kwestia odpowiedniego połączenia i oznakowania. Samochód holowany musi mieć trójkąt ostrzegawczy umieszczony z tyłu, po lewej stronie. Zwróć też uwagę na kwestię połączenia obu pojazdów. Niespodziewane rozłączenie pojazdów może zakończyć się tragicznie. Dlatego też zawsze sprawdzaj sprzęt, którego chcesz użyć do połączenia samochodów. Nie używaj linki, która jest przetarta lub jej jakość budzi zastrzeżenia. Podobnie z drągiem. I pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości. W przypadku drąga holowniczego, odległość między pojazdami nie może przekraczać 3 metrów. Z kolei linka powinna mieć długość w przedziale od 4 do 6 metrów. Ona też powinna być dobrze widoczna, aby np. przechodzień na pasach nie znalazł się przypadkiem między samochodem holującym , a holowanym. Aby tego uniknąć, umieść na lince chorągiewki w kolorze czerwonym lub żółtym.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Pomoc drogowa 24 godziny na dobę

Pomoc drogowa 24 godziny na dobę

Usterka na drodze może przytrafić się każdemu kierowcy - zarówno temu,...

Pomoc drogowa – kiedy warto z niej skorzystać?

Pomoc drogowa – kiedy warto z niej skorzystać?

Pomoc drogowa to usługa świadczona w przypadku awarii, kolizji lub innych...

Pomoc drogowa – definicja i podstawowe informacje.

Pomoc drogowa – definicja i podstawowe...

Pomoc drogowa jest usługą, która dostarcza niezbędną pomoc w sytuacjach...

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien się cechować?

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien...

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to niełatwe zadanie dla wielu...

Awaria samochodu, jak się zachować?

Awaria samochodu, jak się zachować?

Awaria samochodu może przytrafić się w najmniej odpowiednim momencie...

Jak zachować się podczas awarii na drodze

Jak zachować się podczas awarii na drodze

Jak się zachować podczas awarii auta? Twój samochód nagle nie chce...