Pomoc Drogowa Radzi: Błędy w montażu fotelika

Na to, czy dziecko w trakcie podróży samochodem będzie bezpieczne, składa się wiele czynników. Pierwszym jest oczywiście sam fotelik. Wybierać warto tylko takie, które posiadają odpowiednie testy. Bez tego nie ma pewności, jak fotelik zachowa się podczas stłuczki lub poważniejszego wypadku i czy zapewni dziecku właściwą ochronę. Na tym jednak nie koniec. Nawet wybierając najdroższy i najlepiej oceniany fotelik, musimy zadbać o to, aby został poprawnie zamontowany. Ta czynność jednak przerasta wiele osób, co potwierdzają statystyki mówiące, że nawet 7/10 fotelików montowanych jest w sposób nieprawidłowy. Często powielane są te same błędy, które wynikają głównie z niewiedzy, roztargnienia i braku czasu. Warto więc wiedzieć czego warto się wystrzegać, aby zapewnić dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Kwestią, z która najwięcej rodziców miewa problemy, są pasy bezpieczeństwa. Najczęściej są one zapinane zbyt luźno. Z czego to wynika? Otóż wielu rodziców boi się, że naciągając pasy zbyt mocno, zrobi swojemu dziecku krzywdę. Nie ma w tym jednak prawdy, dlatego warto dociągać pasy nieco bardziej niż nam się wydaje. Dziecko samo zasygnalizuje, jeśli ucisk będzie zbyt mocny. Kontrolnie można jednak włożyć płasko ułożoną dłoń pomiędzy pasy, a ciało dziecka. Taka odległość powinna być zachowana, w przeciwnym razie pasy trzeba dociągnąć mocniej.

Kolejny, często popełniany błąd to kurtki zimowe. Puch lub gruby materiał uniemożliwia zapięcie dziecka w foteliku w poprawny sposób. Wielu rodziców jednak nie jest sobie nawet w stanie wyobrazić, że mogliby zdjąć kurkę swojemu dziecku podczas srogiej zimy. Jest to jednak konieczność, ponieważ luka jaka wtedy powstaje między dzieckiem, a pasami sprawia, że podczas kolizji może się ono wysunąć. Do otulenia dziecka można wykorzystać kocyk lub zakupić specjalny śpiworek, dzięki któremu dziecko będzie jednocześnie bezpieczne i nie zmarznie.

Do często spotykanych błędów zalicza się również montaż fotelika na przednim siedzeniu z włączoną poduszką powietrzną. Chroniąca dorosłego pasażera podczas wypadku poduszka powietrzna, dla dziecka staje się śmiertelnym zagrożeniem. Należy więc bezwzględnie przy takim montażu ją wyłączyć, a najlepiej zrezygnować z przewozu dzieci na przednim siedzeniu, ponieważ najbezpieczniejsze pozostają z tyłu. Do błędów, które stwarzają realne zagrożenie jest również pomijanie przez rodziców instrukcji obsługi fotelika. Wielu rodzicom wydaje się, że poradzą sobie bez tego, jednak warto zajrzeć do niej, aby upewnić się, że nie pominięta została żadna ważna kwestia. Instrukcja obsługi najlepiej opisuje w jaki sposób montować dany model fotelika, dlatego warto się z nią zapoznać. Wystrzeganie się tych błędów sprawia, że dziecko podczas podróży chronione jest tak jak należy, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu i stosować się do wymienionych zasad.

Więcej informacji w serwisie www.ranking-foteliki.pl

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Typowe awarie na drodze

Typowe awarie na drodze

Awarie samochodu przytrafiają się każdemu kierowcy. Jednym częściej,...

Pomoc drogowa – definicja i podstawowe informacje.

Pomoc drogowa – definicja i podstawowe...

Pomoc drogowa jest usługą, która dostarcza niezbędną pomoc w sytuacjach...

Pomoc drogowa - zakres usług

Pomoc drogowa - zakres usług

Wiele osób kojarzy pomoc drogową tylko z lawetą albo holowaniem, tymczasem...

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien się cechować?

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien...

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to niełatwe zadanie dla wielu...

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na drodze ekspresowej?

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na drodze...

Złapanie gumy może przydarzyć się każdemu w najmniej spodziewanym...

Zadania i obowiązki firmy świadczącej pomoc drogową.

Zadania i obowiązki firmy świadczącej pomoc...

Zadania i obowiązki firmy świadczącej pomoc drogową nie można...