Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien się cechować?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to niełatwe zadanie dla wielu rodziców, szczególnie tych, dla których to pierwsza taka rola w życiu. W końcu chcielibyśmy zapewnić naszemu maluchowi najwyższy poziom bezpieczeństwa. Szukamy więc informacji o tym jaki powinien być idealny fotelik, porównujemy parametry, sprawdzamy opinie innych osób i w efekcie trudno podjąć nam jakąkolwiek decyzję. Na szczęście wybór fotelika nie musi być wcale skomplikowany. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych właściwości.

Dopasowanie do wzrostu i wagi dzieckaNajważniejszą kwestią, którą powinniśmy rozważyć jest dobór fotelika odpowiedniego do wzrostu i wagi dziecka. Niewłaściwie dopasowany fotelik do rozmiarów dziecka nie zagwarantuje mu pełnego bezpieczeństwa. Dlatego pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić przed zakupem, jest dokładne zmierzenie naszego malucha. Foteliki samochodowe dzielą się najczęściej na pięć kategorii o różnych przedziałach wagowych. Dla dzieci poniżej czwartego roku życia i wadze mniejszej niż 13 kg, stosuje się specjalny rodzaj fotelików, które montowane są tyłem w kierunku jazdy. Sposób ten uznawany jest za najbezpieczniejszy, ponieważ większość wypadków to zderzenia czołowe.

Kompatybilność z pojazdemDrugą zasadą jest dopasowanie foteliku do samochodu. Najlepszym wyjściem będzie więc sprawdzenie tego osobiście. Możemy w tym celu poprosić sprzedawcę, aby pozwolił na próbę zamontować fotelik w naszym samochodzie. Co natomiast zrobić w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na zakup przez Internet? Tutaj możemy skorzystać z 14-dniowego okresu, który pozwala na odesłanie produktu w stanie nienaruszonym bez podania przyczyny. Jeżeli fotelik okaże się niewłaściwy, zwrócimy go sprzedawcy otrzymując z powrotem nasze pieniądze. Osobom niedoświadczonym zaleca się jednak skorzystanie z pomocy doradcy, który upewni nas czy fotelik pasuje do samochodu i pokaże jak poprawnie go zamontować. Kompatybilny fotelik powinien: - pasować wielkością i kształtem do siedzenia, - umożliwić jego poprawne zapięcie, - być stabilny i nie przesuwać się na boki.

Certyfikaty bezpieczeństwa i testy zderzenioweFoteliki samochodowe, które są zgodne z przepisami i wymaganiami technicznymi w Europie posiadają Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE R44-03. Standardy te jednak zostały wyznaczone w 2001 roku i nie są do końca zgodne z obecnymi osiągnięciami technologicznymi. Naklejka z certyfikatem nie jest więc wyznacznikiem bezpieczeństwa, to jedynie wymóg prawny który dopuszcza foteliki do sprzedaży. Bardziej precyzyjna jest norma i-Size, którą rozpoznasz po charakterystycznej, pomarańczowej etykiecie. Ponadto, jeśli masz możliwość, zawsze wybieraj foteliki z systemem Isofix. Zapewnia on większe bezpieczeństwo montażu niż w przypadku standardowych pasów. Warto również sprawdzić jak dany model wypada w testach konsumenckich przeprowadzanych przez niezależne organizacje, takie jak ADAC. Dobrym rozwiązaniem jest również odwiedzenie strony Ranking-foteliki.pl, na której znajduje się porównanie aktualnych modeli fotelików pod względem cech i parametrów.

Dopiero w momencie gdy rozstrzygniemy najważniejsze kwestie bezpieczeństwa, możemy skupić się na drugorzędnych cechach, takich jak wygląd i wygoda fotelika.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Pomoc Drogowa Radzi: Foteliki dla dużych dzieci

Pomoc Drogowa Radzi: Foteliki dla dużych dzieci

Wiele dzieci rozwija się znacznie szybciej niż wskazują statystyki, a...

Pomoc drogowa - zakres usług

Pomoc drogowa - zakres usług

Wiele osób kojarzy pomoc drogową tylko z lawetą albo holowaniem, tymczasem...

Pomoc Drogowa Radzi: Błędy w montażu fotelika

Pomoc Drogowa Radzi: Błędy w montażu fotelika

Na to, czy dziecko w trakcie podróży samochodem będzie bezpieczne, składa...

Co zrobić, gdy zepsuje Ci się auto na autostradzie?

Co zrobić, gdy zepsuje Ci się auto na...

Awaria samochodu to nic przyjemnego, zwłaszcza gdy zdarza się w najmniej...

Tani fotelik samochodowy z dyskontu - czy warto?

Tani fotelik samochodowy z dyskontu - czy warto?

Przyzwyczailiśmy się do kupowania tanich rzeczy w wielkopowierzchniowych...

Pomoc drogowa 24 godziny na dobę

Pomoc drogowa 24 godziny na dobę

Usterka na drodze może przytrafić się każdemu kierowcy - zarówno temu,...