Jak prawidłowo holować samochód?

Widok samochodu holowanego kojarzy nam się głownie z samochodem, który uległ awarii. A w rzeczywistości jest tak, że pomoc lawety lub autoholowania zasadna jest także w innych sytuacjach. Tak czy inaczej holowanie samochodu nie jest wymarzoną czynnością dla żadnego kierowcy. Jeśli jednak musisz odholować pojazd we wskazane miejsce, powinieneś wiedzieć, jak zrobić to tak, by nie stwarzać zagrożenia ani dla siebie, ani dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli nie masz możliwości wezwania pomocy drogowej i jesteś zmuszony do skorzystania z holowania, obowiązuje Cię kilka przepisów, które reguluje Kodeks Drogowy. Jeśli nie dostosujesz się do nich, musisz liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu lub punktów karnych. Możesz jednak tego uniknąć. Jak?

Faktem jest, że w sytuacji holowania błędy może popełniać zarówno kierowca pojazdu holującego, jak i prowadzący pojazd holowany. Kierowcy bardzo często nie przestrzegają wymaganych, w trakcie holowania, prędkości. Dla przypomnienia - w terenie zabudowanym maksymalna prędkość holowania nie może być większa niż 30 km/h. Z kolei na obszarze niezabudowanym dopuszczalna prędkość jazdy zamyka się w ilości 60 km/h. Aby uniknąć mandatu i punktów karnych powinieneś zastosować się do tych wymogów. Policjanci bywają bardzo wyczuleni na tym punkcie.

Do najczęściej popełnianych błędów w czasie holowania należy brak odpowiedniej sygnalizacji manewrów przez pojazd holowany. Aby uniknąć tego błędu, kierowca samochodu holowanego także powinien sygnalizować zmianę kierunku ruchu lub zmianę pasa. Dlatego też samochód holowany nie powinien mieć włączonych świateł awaryjnych. Wówczas sygnalizowanie manewrów jest niemożliwe. Powinien mieć za to włączone światła pozycyjne. Odpowiednie oświetlenie obowiązuje także samochód holujący. W jego przypadku obowiązkiem są włączone światła mijania.

A co z holowaniem na autostradzie? Cóż, w przypadku tego typu drogi nie ma możliwości holowania zepsutego samochodu przez pojazd do tego nieprzystosowany. Holowania na autostradzie może się podjąć tylko pojazd pomocy drogowej, który do tego celu przeznaczony. Z tym, że holowanie odbywa się tu tylko do najbliższego zjazdu lub parkingu. Istotne jest, aby masa samochodu holowanego nie przekraczała wagi pojazdu holującego.

Niezwykle istotna jest także kwestia odpowiedniego połączenia i oznakowania. Samochód holowany musi mieć trójkąt ostrzegawczy umieszczony z tyłu, po lewej stronie. Zwróć też uwagę na kwestię połączenia obu pojazdów. Niespodziewane rozłączenie pojazdów może zakończyć się tragicznie. Dlatego też zawsze sprawdzaj sprzęt, którego chcesz użyć do połączenia samochodów. Nie używaj linki, która jest przetarta lub jej jakość budzi zastrzeżenia. Podobnie z drągiem. I pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości. W przypadku drąga holowniczego, odległość między pojazdami nie może przekraczać 3 metrów. Z kolei linka powinna mieć długość w przedziale od 4 do 6 metrów. Ona też powinna być dobrze widoczna, aby np. przechodzień na pasach nie znalazł się przypadkiem między samochodem holującym , a holowanym. Aby tego uniknąć, umieść na lince chorągiewki w kolorze czerwonym lub żółtym.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Co zrobić, gdy złapiesz gumę na autostradzie?

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na autostradzie?

Poruszanie się pojazdem po autostradzie jest szybkim i wygodnym...

Pomoc drogowa na drodze ekspresowej

Pomoc drogowa na drodze ekspresowej

Jedziesz drogą ekspresową i nagle samochód zaczyna się psuć. Zjeżdżasz...

Typowe awarie na drodze

Typowe awarie na drodze

Awarie samochodu przytrafiają się każdemu kierowcy. Jednym częściej,...

Co zrobić w razie awarii na autostradzie?

Co zrobić w razie awarii na autostradzie?

Jeżdżąc samochodem trudno uchronić się przed różnego rodzaju awariami,...

Czy pomoc drogowa zajmuje się też problemami z kluczykami lub zamknięciem auta?

Czy pomoc drogowa zajmuje się też problemami...

Czy pomoc drogowa zajmuje się też problemami z kluczykami lub zamknięciem...

Awaria samochodu, jak się zachować?

Awaria samochodu, jak się zachować?

Awaria samochodu może przytrafić się w najmniej odpowiednim momencie...