Co zrobić, gdy złapiesz gumę na drodze ekspresowej?

Złapanie gumy może przydarzyć się każdemu w najmniej spodziewanym momencie. O ile w normalnych warunkach zachowanie jest dla większości oczywiste, o tyle rzecz ma się nieco bardziej niebezpiecznie w przypadku znajdowaniu się na drodze ekspresowej. Służy ona szczególnie szybkiemu poruszaniu się, więc z tego względu nawet najmniejsza usterka czy awaria pojazdu stwarzają olbrzymie zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak się zachować w przypadku złapania gumy na drodze ekspresowej, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i kiedy wezwać pomoc drogową? Jeśli tylko poruszasz się tym rodzajem dróg, koniecznie zapoznaj się z kolejno wykonywanymi krokami.

Bezpieczeństwo swoje i innych

Zanim wezwiesz pomoc drogową, zadbaj najpierw o bezpieczeństwo swoje i innych kierowców. W pierwszej kolejności zjedź w bezpieczne miejsce, czyli pas awaryjny. Jeśli masz szczęście i jesteś w niedalekiej odległości od innego obiektu, śmiało możesz zjechać na parking czy stację paliw. Auto postaw możliwie jak najdalej pasa ruchu, jednak tak byś mógł bezpiecznie wysiąść z pojazdu. Wcześniej załóż kamizelkę odblaskową (jeśli oczywiście masz ją w posiadaniu, ponieważ w Polsce nie jest to obowiązkowe) i ostrożnie poruszaj się po pasie awaryjnym w celu ustawienia trójkąta ostrzegawczego.

Odpowiednio oznakowany teren ma zapewnić bezpieczeństwo innym kierowcom. Niby nikt nie powinien poruszać się pasem awaryjnym, lecz zawsze lepiej zminimalizować ryzyko. Kolejnym etapem będzie pomyślenie o swoim własnym bezpieczeństwie. Aby to zrobić, stań za barierkami ochronnymi i dopiero z tego miejsca poinformuj zarządcę drogi o sytuacji i skontaktuj się z pomocą drogową, jeśli potrzebujesz z jej usług skorzystać.

Skorzystanie z pomocy drogowej

Wielu kierowców może skusić perspektywa szybkiej i samodzielnej zmiany koła. Absolutnie tego nie rób przed przyjazdem służb mających za zadanie zabezpieczyć samochód wraz z całym pobliskim terenem. Dopiero po otrzymaniu zielonego światła możesz zmienić koło lub skorzystać z pomocy drogowej. Druga opcja może okazać się niezbędna w sytuacji, gdy nie dysponujemy kołem zapasowym, lub po prostu preferujemy pomoc doświadczonych mechaników. Jeśli awaria lub złapanie gumy przytrafiły Ci się na terenie Podkarpacia, możesz skorzystać z pomocy firmy Autostar Pomoc Drogowa Rzeszów funkcjonującej na rynku już od 1995 roku.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Czy warto korzystać z pomocy drogowej?

Czy warto korzystać z pomocy drogowej?

Na pytanie "czy warto skorzystać z pomocy drogowej?" może być tylko jedna...

Pomoc drogowa - Problemy z autem w zimie

Pomoc drogowa - Problemy z autem w zimie

Zima jest porą roku, kiedy niskie temperatury nie tylko nam dają się we...

Ubezpieczenie ładunku pomocy drogowej

Ubezpieczenie ładunku pomocy drogowej

Nie znając firmy zajmującej się pomocą drogową, możemy obawiać się...

Pomoc Drogowa Radzi: Błędy w montażu fotelika

Pomoc Drogowa Radzi: Błędy w montażu fotelika

Na to, czy dziecko w trakcie podróży samochodem będzie bezpieczne, składa...

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien się cechować?

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien...

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to niełatwe zadanie dla wielu...

Co zrobić w razie awarii na autostradzie?

Co zrobić w razie awarii na autostradzie?

Jeżdżąc samochodem trudno uchronić się przed różnego rodzaju awariami,...