Co zrobić, gdy złapiesz gumę na autostradzie?

Poruszanie się pojazdem po autostradzie jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej kierowców. Autostrady są dedykowane poruszaniu się z dużą prędkością i bez zatrzymywania się, sprawdzając się doskonale w przypadku odległych podróży. Chociaż z reguły jazda po autostradzie przebiega bezproblemowo, warto wiedzieć, jak się zachować i co zrobić, gdy złapiesz na niej gumę. Nierozważne działanie może przyczynić się do tragicznych konsekwencji dla Ciebie oraz innych. Zanim wezwiesz pomoc drogową, wykonaj kilka kroków zapewniających bezpieczeństwo Tobie oraz innym kierowcom.

Zabezpiecz pojazd

Gdy złapiesz gumę na autostradzie, najpierw powinieneś zatrzymać i zabezpieczyć pojazd. Oczywiście absolutnie nie wolno tego robić na środku jezdni, ponieważ tym samym spowodujesz zagrożenie. Możliwie jak najbezpieczniej zjedź na pas awaryjny (jeśli nie masz w pobliżu zjazdu z autostrady, stacji paliw czy innych temu podobnych obiektów) i włącz od razu światła awaryjne. Mimo że pas ten został wybudowany specjalnie z myślą o takich sytuacjach, zachowaj na nim szczególną ostrożność. Jeśli tylko masz taką możliwość, załóż kamizelkę odblaskową i wysiądź z auta od strony pasażera, aby oznakować teren przy pomocy trójkąta ostrzegawczego.

Wezwij pomoc

Po zabezpieczeniu samochodu, zadbaj o swoje własne bezpieczeństwo. Nie przebywaj na pasie awaryjne dłużej niż to konieczne ani nie wracaj do samochodu. Po ustawieniu w odpowiednim miejscu trójkąta ostrzegawczego, udaj się za barierki ochronne. Mimo że po pasie awaryjnym nikt nie powinien podróżować, lepiej dmuchać na zimne i zachować szczególną ostrożność. Jeśli znalazłeś się już w bezpiecznym miejscu, powinieneś zawiadomić o zajściu zarządcę drogi i wezwać pomoc drogową.

Pomoc drogowa na autostradzie

Mimo że wymiana koła w normalnych warunkach wydaje się prosta, to na autostradzie nie powinno się tego robić na własną rękę. Odpowiednie służby muszą najpierw zabezpieczyć teren, abyśmy mogli samodzielnie się tym zająć lub skorzystać w tym celu z pomocy drogowej. Jeśli brakuje Ci odpowiednich narzędzi lub wolisz zlecić wymianę koła komuś innemu, Autostar Pomoc Drogowa Rzeszów oferuje swoje usługi 24/7. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy przydarzy Ci się złapanie gumy lub inna awaria. Zwykle dzieje się to w najmniej spodziewanym momencie.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Jak prawidłowo holować samochód?

Jak prawidłowo holować samochód?

Widok samochodu holowanego kojarzy nam się głownie z samochodem, który...

Pomoc drogowa na drodze ekspresowej

Pomoc drogowa na drodze ekspresowej

Jedziesz drogą ekspresową i nagle samochód zaczyna się psuć. Zjeżdżasz...

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien się cechować?

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien...

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to niełatwe zadanie dla wielu...

Jak zachować się podczas awarii na drodze

Jak zachować się podczas awarii na drodze

Jak się zachować podczas awarii auta? Twój samochód nagle nie chce...

Jak zmienić koło w samochodzie?

Jak zmienić koło w samochodzie?

Każdy kierowca wie, że podczas prowadzenia samochodu mogą spotkać go...

Awaria samochodu, jak się zachować?

Awaria samochodu, jak się zachować?

Awaria samochodu może przytrafić się w najmniej odpowiednim momencie...