Co zrobić, gdy zepsuje Ci się auto na drodze ekspresowej?

Podróżowanie drogą ekspresową to obecnie bardzo chętnie wybierane rozwiązanie ze względu na komfort jazdy i możliwą jej wyższą prędkość. Niestety wszystko ma swoje słabe strony. Chyba nie może być gorszego miejsca na ewentualną awarię auta niż droga szybkiego ruchu. Nie da się jednak przewidzieć każdej sytuacji, więc w razie takiego pecha warto wiedzieć, jak powinno się postępować krok po kroku. Naprawa pojazdu lub skorzystanie z pomocy drogowej stanowią dopiero ostatni etap, który musi być poprzedzony konkretnymi działaniami zapewniającymi bezpieczeństwo sobie i innym.

Gdzie się zatrzymać, poruszając się drogą ekspresową?

Podróż drogą ekspresową ma mnóstwo zalet, jednakże awarie i wypadki się zdarzają - co wtedy? Kiedy tylko widzisz, że coś złego dzieje się z Twoim autem, zjedź na pas awaryjny. Jako że jest on przeznaczony wyłącznie - jak sama nazwa mówi - na sytuacje awaryjne, nie korzystaj z niego w celu wypoczynku czy porozmawiania sobie przez telefon. Pas awaryjny to miejsce, w którym możesz się zatrzymać tylko w wyjątkowej sytuacji, jak choćby awaria pojazdu czy wypadek. Jeśli masz dużo szczęścia, kontrolka mówiąca o nieprawidłowym działaniu pojazdu zaświeci Ci się przed wyjazdem z drogi ekspresowej, parkingiem czy stacją paliw. W takim wypadku nie musisz koniecznie zatrzymywać się na pasie awaryjnym, a masz możliwość skorzystania z bezpieczniejszej opcji.

Jak zabezpieczyć zepsute auto na drodze ekspresowej?

Zatrzymanie auta na pasie awaryjnym to dopiero początek. Jako że samochody poruszają się po drodze ekspresowej ze szczególnie dużą prędkością, zajęcie miejsca na pasie awaryjnym nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa. Aby dać sygnał o zdarzeniu innym kierowcom, należy koniecznie włączyć światła awaryjne i postawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od zatrzymanego pojazdu. Chcąc to zrobić możliwie jak najbezpieczniej, załóż na siebie kamizelkę odblaskową, wysiądź z samochodu od strony pasażera, wyjdź za barierkę ochronną, odmierz 100 metrów i dopiero wtedy wyjdź ponownie na pas awaryjny, by umieścić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli udało Ci się to zrobić, wróć za barierkę ochronną i poinformuj o mającej miejsce sytuacji zarządcę drogi.

Zepsute auto na drodze ekspresowej - co możesz zrobić?

Dopóki nie przyjadą odpowiednie służby w celu zabezpieczenia zatrzymanego pojazdu, w zasadzie nic nie wolno Ci zrobić. Naprawą auta możesz się zająć dopiero po otrzymaniu takiej informacji od służb. Możesz zająć się tym samodzielnie, jeśli oczywiście jesteś w stanie, lub skorzystać z pomocy drogowej. Mechanik może podjąć się naprawy zepsutego samochodu na miejscu lub w warsztacie. Musisz oczywiście pamiętać o tym, że holować na autostradzie mogą wyłącznie lawety. Nie wchodzi zatem w grę skorzystanie z pomocy znajomego, brata czy wujka - chyba że przypadkowo są w posiadaniu lawety, inaczej jest to niezgodne z prawem z uwagi na stwarzanie zagrożenia. Zarówno holowaniem pojazdów, jak i ich naprawą zajmuje się firma AUTOSTAR Pomoc Drogowa Rzeszów pomagająca kierowcom właściwie 24h/7.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Pomoc drogowa na drodze ekspresowej

Pomoc drogowa na drodze ekspresowej

Jedziesz drogą ekspresową i nagle samochód zaczyna się psuć. Zjeżdżasz...

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na autostradzie?

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na autostradzie?

Poruszanie się pojazdem po autostradzie jest szybkim i wygodnym...

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na drodze ekspresowej?

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na drodze...

Złapanie gumy może przydarzyć się każdemu w najmniej spodziewanym...

Pomoc drogowa - zakres usług

Pomoc drogowa - zakres usług

Wiele osób kojarzy pomoc drogową tylko z lawetą albo holowaniem, tymczasem...

Jak prawidłowo holować samochód?

Jak prawidłowo holować samochód?

Widok samochodu holowanego kojarzy nam się głownie z samochodem, który...

Pomoc drogowa 24 godziny na dobę

Pomoc drogowa 24 godziny na dobę

Usterka na drodze może przytrafić się każdemu kierowcy - zarówno temu,...