Co zrobić, gdy zepsuje Ci się auto na autostradzie?

Awaria samochodu to nic przyjemnego, zwłaszcza gdy zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie lub co gorsza - miejscu. Mamy oczywiście na myśli autostradę stanowiącą chyba najbardziej niebezpieczne miejsce na nagłe zatrzymanie się samochodu. Auta poruszają się po niej z zawrotną prędkością, więc w razie awarii należy stosować się konkretnych reguł, mając na uwadze swoje bezpieczeństwo oraz innych kierowców. Nie wystarczy bowiem wezwać jedynie pomocy drogowej, ponieważ najpierw konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo własne i innych. Jak to zrobić?

Etap 1 - zabezpieczenie pojazdu

Wyobraź sobie sytuację, że jedziesz autostradą i nagle świeci się w Twoim pojeździe kontrolka sugerująca różnego rodzaju usterkę bądź większą awarię. Co zrobić? Zanim sprawdzisz, co dzieje się dokładnie z Twoim samochodem i jak możesz temu zaradzić, musisz zatrzymać się w bezpiecznym i przystosowanym do tego celu miejscu, czyli na pasie awaryjnym. Zjedź na niego, stosując się oczywiście przepisów ruchu drogowego, i zatrzymaj się możliwie jak najdalej od pasa ruchu. Większość podróżujących autostradą wyposaża się w kamizelkę odblaskową, którą powinno się na siebie założyć, zanim wyjdzie się z samochodu. W Polsce nie ma obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej, jednak zdecydowanie zalecamy ją mieć przy sobie. Przed wezwaniem pomocy drogowej zabezpiecz odpowiednio teren i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Etap 2 - zabezpieczenie terenu

Zanim zajmiesz się awarią auta lub skorzystasz z pomocy drogowej, musisz dać znać innym kierowcom, by zachowali szczególną ostrożność. Jak to zrobić? Wysiądź bezpiecznie z samochodu i umieść trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od zepsutego pojazdu. Każdy poruszający się autostradą kierowca powinien mieć go w samochodzie. Jeśli nie wiesz, jak dokładnie odmierzyć 100 metrów, sugeruj się znajdującymi się w pobliżu słupkami drogowymi. Kiedy tylko zabezpieczyłeś przy pomocy trójkąta teren, stań za barierką ochronną i powiadom o całej sytuacji zarządcę drogi. Nie ruszając się z miejsca, możesz zorientować się, jakie warsztaty oferujące usługi z zakresu pomocy drogowej znajdują się w pobliżu. Mimo że prawo nie mówi, z czyich usług masz obowiązek na autostradzie skorzystać, to holowaniem może zająć się wyłącznie uprawnione do tego wsparcie. Nie może przyjechać wujek, brat czy znajomy (chyba że ma warsztat), by odholować Twoje auto.

Etap 3 - wsparcie pomocy drogowej

Powszechnie przyjmuje się, że zepsute auto na autostradzie można jedynie odholować. Jest to oczywiście błędne założenie. Jeśli tylko się da, samochód można naprawić na miejscu - jednak dopiero po przyjeździe odpowiednich służb i zabezpieczeniu przez nich terenu. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz odholowania pojazdu lub jego naprawy, możesz skorzystać z usług dowolnie wybranej pomocy drogowej. Każdy warsztat może oferować różną cenę, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji. Pomocą drogową w Rzeszowie i okolicach zajmuje się firma AUTOSTAR Pomoc Drogowa oferująca swoje usługi 24h/7.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Czy pomoc drogowa zajmuje się też problemami z kluczykami lub zamknięciem auta?

Czy pomoc drogowa zajmuje się też problemami...

Czy pomoc drogowa zajmuje się też problemami z kluczykami lub zamknięciem...

Pomoc drogowa - zakres usług

Pomoc drogowa - zakres usług

Wiele osób kojarzy pomoc drogową tylko z lawetą albo holowaniem, tymczasem...

Co musisz wiedzieć, kiedy decydujesz się holować drugi pojazd?

Co musisz wiedzieć, kiedy decydujesz się...

Holowanie pojazdu to zachowanie, które ma miejsce wówczas, gdy jeden pojazd...

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien się cechować?

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien...

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to niełatwe zadanie dla wielu...

Ile kosztuje holowanie pojazdu przez pomoc drogową?

Ile kosztuje holowanie pojazdu przez pomoc...

Sytuacje, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na drodze są bardzo częste....

Pomoc drogowa - zwrot z OC sprawcy w razie wypadku

Pomoc drogowa - zwrot z OC sprawcy w razie wypadku

Stłuczki lub kolizje mogą wywołać poważne uszkodzenia pojazdu...