Holowanie pojazdu to zachowanie, które ma miejsce wówczas, gdy jeden pojazd ciągnie drugi pojazd. I jest to dość specyficzna sytuacja, której przepisy są bardzo jasno określone w rozdziale 5 Kodeksu Drogowego. O holowaniu mówimy wtedy, kiedy samochód nie jest w stanie kontynuować jazdy w wyniku awarii, której nie da się naprawić na miejscu. Aby bezpiecznie holować pojazd, musisz znać podstawowe zasady, jakie rządzą tą sytuacją. Od Twojej wiedzy bowiem zależy nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale też oszczędzenie pieniędzy, które musiałbyś zapłacić np. za mandat.
Słownikowa definicja holowania to określenie sytuacji, kiedy jeden pojazd ciągnie drugi, który nie może poruszać z powodu awarii znajdującego się w nim silnika. Faktem jest, że wielu kierowców decyduje się na holowanie auta na własną rękę, z pomocą członków rodziny lub przyjaciół. Jednak nie każdy posiada odpowiednią wiedzę na temat tego, jak holowanie powinno wyglądać. Dlatego też aby nie stwarzać zagrożenia, warto skorzystać z pomocy osób zajmujących się tym profesjonalnie.
Kodeks Drogowy jasno opisuje, że odpowiedzialność za całe holowanie znajduje się po stronie holującego. Z kolei w pojeździe holowanym musi znajdować się osoba upoważniona do jego prowadzenia. Zapamiętaj, że są sytuacje, kiedy holowanie jest surowo zabronione. Należą do nich holowanie na autostradzie, holowanie więcej niż jednego pojazdu oraz holowanie przy pomocy samochodu z przyczepą. W przypadku autostrad holowanie jest możliwe tylko i wyłącznie z pomocą przygotowanych do tego celu holowników. Ich zadaniem jest pomoc w transporcie dotkniętego awarią samochodu na parking lub do najbliższego zjazdu.
Jak powinno wyglądać prawidłowe holowanie? Samochód holujący musi mieć włączone światła mijania. Pojazd holowany powinien mieć przymocowany trójkąt ostrzegawczy umieszczony na zewnątrz, po lewej stronie. Kiedy jest gorsza widoczność, wymagane jest także, aby samochód holowany miał uruchomione światła pozycyjne. Aby móc holować samochód, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze - pojazd holujący musi być całkowicie sprawny. Z kolei pojazd holowany obowiązkowo musi mieć w pełni sprawny układ hamulcowy oraz kierowniczy. W przypadku, gdy któryś z nich jest uszkodzony - holowanie samochodu jest surowo zabronione.
Istnieją dwa bezpieczne sposoby połączenia pojazdów holującego i holowanego. Pierwszy z nich określa się mianem połączenia sztywnego i odnosi się do sytuacji, kiedy do łączenia używany jest np. drąg holowniczy, którego długość maksymalna może wynosić maksymalnie 3m. Drugi sposób nazywany jest połączeniem giętkim. Do tego używa się specjalnej linki holowniczej. Jej długość powinna zapewnić 4 - 6 metrowy odstęp między pojazdami. Linkę taką dostać można w każdym sklepie motoryzacyjnym lub stacji benzynowej. Niezwykle istotne jest odpowiednie oznaczenie tych połączeń. Prawidłowo oznaczona linka lub drąg powinny być oznaczone biało - czerwonymi pasami lub chorągiewką w kolorze czerwonym lub żółtym. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy np. na przejściu dla pieszych ktoś przypadkiem znajdzie się miedzy pojazdem holowanym a holującym.
A co z prędkością? Podczas holowania absolutnie nie można rozwijać zawrotnych prędkości. Według Kodeksu Drogowego dopuszczalna prędkość dla manewru holowania w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h. Z kolei w terenie niezabudowanym, maksymalna prędkość wynosi 60 km/h. Ograniczenia te wynikają tylko i wyłącznie ze względów bezpieczeństwa. Chodzi bowiem o to, że w sytuacji holowania zupełnie inaczej wygląda hamowanie. Pojazd holowany musi hamować znacznie mocniej, aby utrzymać odpowiednie napięcie linki.
Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu lub nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy świadczącej usługi autoholowania. Będzie to zdecydowanie bardziej bezpieczne i zaoszczędzi Ci stresu, który na pewno pojawi się w sytuacji, kiedy dojdzie do awarii samochodu.
Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Co musisz wiedzieć, kiedy decydujesz się holować drugi pojazd?
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Co zrobić w razie awarii na autostradzie?
Jeżdżąc samochodem trudno uchronić się przed różnego rodzaju awariami,...
Czym różni się pomoc drogowa od lawetowania?
Pomoc drogowa i lawetowanie to dwa różne rodzaje usług związanych z...
Czy pomoc drogowa zajmuje się też problemami...
Czy pomoc drogowa zajmuje się też problemami z kluczykami lub zamknięciem...
Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?
Prowadzenie pojazdu związane jest z ryzykiem pojawienia się różnego...
Rodzaje usług świadczonych przez pomoc drogową.
Pomoc drogowa, znana również jako pomoc drogowa lub holowanie, jest...
Rozruch auta w zimie przez pomoc drogową
Nadchodzi zima, a wraz z nią problemy z samochodem. Zamarzające szyby,...