Awaria samochodu, jak się zachować?

Awaria samochodu może przytrafić się w najmniej odpowiednim momencie każdemu kierowcy. To ryzyko jest po prostu wpisane w przemieszczanie się pojazdami. W takiej sytuacji należy zachować zdrowy rozsądek i wiedzieć, jak postępować, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje, przewożonych pasażerów oraz innych kierowców. Dopiero później można ocenić, co stało się z samochodem, i ewentualnie wezwać pomoc drogową. Nieco inne zasady postępowania będą na autostradzie i drodze ekspresowej, ponieważ kierowca nie może samodzielnie przystąpić do działania, dopóki nie zostaną powiadomione i nie pojawią się na miejscu odpowiednie służby.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Jeśli przydarzy Ci się awaria samochodu, zanim zdecydujesz o tym, czy wezwać profesjonalną pomoc drogową czy może spróbować poradzić sobie z daną sytuacją samodzielnie, należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Najlepiej zjechać w tym celu w bezpieczne miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości zgodnej z przepisami prawa (w zależności od typu drogi, po której właśnie się poruszamy). Oczywiście należy to zrobić możliwie jak najbezpieczniej. Jeśli jesteś w posiadaniu kamizelki odblaskowej, zdecydowanie powinieneś ją założyć. Wyposażenie w nią samochodu nie jest wymagane przez polskie prawo, jednak znacząco ona wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Inni kierowcy szybciej Cię zauważą. Co najważniejsze, podczas oczekiwania na pomoc Ty ani Twoi pasażerowie nie przebywajcie wewnątrz pojazdu. Może się bowiem zdarzyć, że inny kierowca wjedzie w pozostawiony na poboczu pojazd zauważony przez niego zbyt późno, pomimo zastosowania przez Ciebie wszelkich koniecznych środków bezpieczeństwa.

Sprowadź pomoc drogową

Jeśli zadbałeś już o swoje bezpieczeństwo, możesz pomyśleć o sprowadzeniu pomocy drogowej. Posiada ona duże kompetencje, doświadczenie i narzędzia umożliwiające poradzenie sobie z większością awarii. Jeśli problem jest szczególnie złożony i niemożliwy bądź trudny do usunięcia od razu na miejscu, pomoc drogowa Rzeszów świadczy również usługi z zakresu holowania na terenie stolicy Podkarpacia wraz z jej pobliskimi terenami. Zalecane jest, aby każdy kierowca miał pod ręką numer do fachowców, którzy mogą mu pomóc w przypadku awarii samochodu na danym terenie. Oszczędzi to czas i wysiłki w sytuacji, gdy rzeczywiście będzie miała miejsce jakaś sytuacja na drodze.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Pomoc drogowa a samochody hybrydowe – czy są jakieś specyfikacje?

Pomoc drogowa a samochody hybrydowe – czy są...

Popularność samochodów hybrydowych, które łączą napęd spalinowy i...

Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?

Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?

Prowadzenie pojazdu związane jest z ryzykiem pojawienia się różnego...

Bezpieczne holowanie

Bezpieczne holowanie

Wielu kierowców doskonale zna już tę sytuację – jesteśmy w drodze do...

Czym różni się pomoc drogowa od lawetowania?

Czym różni się pomoc drogowa od lawetowania?

Pomoc drogowa i lawetowanie to dwa różne rodzaje usług związanych z...

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien się cechować?

Najlepszy fotelik samochodowy - czym powinien...

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to niełatwe zadanie dla wielu...

Awaria samochodu - jak samodzielnie przetransportować go do warsztatu?

Awaria samochodu - jak samodzielnie...

Bardzo często zdarza się tak, że jeszcze w garażu własnego domu lub na...