Awaria samochodu - jak samodzielnie przetransportować go do warsztatu?

Bardzo często zdarza się tak, że jeszcze w garażu własnego domu lub na terenie posesji okazuje się, że samochód uległ awarii i konieczne jest przewiezienie go do warsztatu. Wielu kierowców próbuje dokonać tego samodzielnie, wypożyczając do tego celu lawetę, na własną rękę chcą przymocować pojazd i własnymi siłami przewieźć go do mechanika. Czy jednak jest to dobry wybór? O czym musisz pamiętać, jeśli decydujesz się na samodzielnie działanie?

Jeśli masz już lawetę, najważniejszym, co musisz wiedzieć jest to, jak całkowicie bezpiecznie i solidnie przymocować swój samochód. Jeśli robisz to po raz pierwszy lub nie masz w tym doświadczenia, niezbędna będzie pomoc drugiej osoby. Aby dobrze przymocować pojazd, musisz go odpowiednio ustawić na lawecie. Dzięki temu także odciążysz samą lawetę. Kiedy już ustawisz samochód tak, jak to powinno mieć miejsce, powinieneś na 3 lub 4 koła nałożyć pasy. Skontroluj stan pasów (czy nie są przetarte, czy mają homologację i dobrze się naciągają), czy wszystkie klamry są dobrze zapięte. Jest to obowiązkowe, bo niedomknięta klamra może doprowadzić do poluzowania samochodu, a nawet jego zsunięcie z lawety. Wówczas ucierpisz nie tylko Ty, ale też samochody poruszające się za lawetą.

Według prawa, rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy pojazdy ciągnącego czyli lawety. Jeśli wszystko będzie w porządku, sprawdź oznakowanie i oświetlenie lawety. Powinna być ona widoczna i rozpoznawalna na drodze. Prowadząc lawetę pamiętaj, że obowiązują Cię dodatkowe ograniczenia prędkości. W przypadku autostrad, dróg ekspresowych i dwujezdniowych maksymalna prędkość wynosi 80 km/h. Na drodze jednojezdniowej możesz jechać co najwyżej 70 km/h. Jeśli jesteś posiadaczem prawa jazdy kategorii B, możesz prowadzić lawetę, której masa nie przekracza 3.5 tony. W przypadku cięższych lawet, wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E.

W przypadku, kiedy nie możesz lub nie chcesz samodzielnie przewozić samochodu do warsztatu, pozostaje Ci skorzystać z pomocy profesjonalistów. W firmach świadczących te usługi pracują świetni kierowcy i osoby, które są doskonale przeszkolone w kwestii mocowania i transportu pojazdów. Ogromną zaletą korzystania z tego typu usług jest fakt, że cała odpowiedzialność za samochód oraz transport znajduje się po stronie firmy. Każda z takich firm jest ubezpieczona, co zwiększa komfort zarówno Twój, jak i fachowców.

Chociaż umieszczenie auta na lawecie i jego przymocowanie nie wydaje się być trudnym zadaniem, w rzeczywistości do prostych nie należy. Wystarczy małe niedopatrzenie, jakiś luz w klamrze czy źle założony pas, aby doprowadzić do tragedii. Zastanów się, czy na pewno jesteś na siłach, aby na własną rękę próbować przewozić samochód na lawecie. Jeśli masz choć jedną wątpliwość - odpuść i skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Pomoc drogowa – definicja i podstawowe informacje.

Pomoc drogowa – definicja i podstawowe...

Pomoc drogowa jest usługą, która dostarcza niezbędną pomoc w sytuacjach...

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na drodze ekspresowej?

Co zrobić, gdy złapiesz gumę na drodze...

Złapanie gumy może przydarzyć się każdemu w najmniej spodziewanym...

Ile kosztuje holowanie pojazdu przez pomoc drogową?

Ile kosztuje holowanie pojazdu przez pomoc...

Sytuacje, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na drodze są bardzo częste....

Jak zachować się podczas awarii na drodze

Jak zachować się podczas awarii na drodze

Jak się zachować podczas awarii auta? Twój samochód nagle nie chce...

Jak wybrać dobrą firmę pomocy drogowej?

Jak wybrać dobrą firmę pomocy drogowej?

Wybór dobrej firmy pomocy drogowej jest niezwykle istotny, zwłaszcza gdy...

Pomoc drogowa - Problemy z autem w zimie

Pomoc drogowa - Problemy z autem w zimie

Zima jest porą roku, kiedy niskie temperatury nie tylko nam dają się we...