Awaria samochodu - jak samodzielnie przetransportować go do warsztatu?

Bardzo często zdarza się tak, że jeszcze w garażu własnego domu lub na terenie posesji okazuje się, że samochód uległ awarii i konieczne jest przewiezienie go do warsztatu. Wielu kierowców próbuje dokonać tego samodzielnie, wypożyczając do tego celu lawetę, na własną rękę chcą przymocować pojazd i własnymi siłami przewieźć go do mechanika. Czy jednak jest to dobry wybór? O czym musisz pamiętać, jeśli decydujesz się na samodzielnie działanie?

Jeśli masz już lawetę, najważniejszym, co musisz wiedzieć jest to, jak całkowicie bezpiecznie i solidnie przymocować swój samochód. Jeśli robisz to po raz pierwszy lub nie masz w tym doświadczenia, niezbędna będzie pomoc drugiej osoby. Aby dobrze przymocować pojazd, musisz go odpowiednio ustawić na lawecie. Dzięki temu także odciążysz samą lawetę. Kiedy już ustawisz samochód tak, jak to powinno mieć miejsce, powinieneś na 3 lub 4 koła nałożyć pasy. Skontroluj stan pasów (czy nie są przetarte, czy mają homologację i dobrze się naciągają), czy wszystkie klamry są dobrze zapięte. Jest to obowiązkowe, bo niedomknięta klamra może doprowadzić do poluzowania samochodu, a nawet jego zsunięcie z lawety. Wówczas ucierpisz nie tylko Ty, ale też samochody poruszające się za lawetą.

Według prawa, rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy pojazdy ciągnącego czyli lawety. Jeśli wszystko będzie w porządku, sprawdź oznakowanie i oświetlenie lawety. Powinna być ona widoczna i rozpoznawalna na drodze. Prowadząc lawetę pamiętaj, że obowiązują Cię dodatkowe ograniczenia prędkości. W przypadku autostrad, dróg ekspresowych i dwujezdniowych maksymalna prędkość wynosi 80 km/h. Na drodze jednojezdniowej możesz jechać co najwyżej 70 km/h. Jeśli jesteś posiadaczem prawa jazdy kategorii B, możesz prowadzić lawetę, której masa nie przekracza 3.5 tony. W przypadku cięższych lawet, wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E.

W przypadku, kiedy nie możesz lub nie chcesz samodzielnie przewozić samochodu do warsztatu, pozostaje Ci skorzystać z pomocy profesjonalistów. W firmach świadczących te usługi pracują świetni kierowcy i osoby, które są doskonale przeszkolone w kwestii mocowania i transportu pojazdów. Ogromną zaletą korzystania z tego typu usług jest fakt, że cała odpowiedzialność za samochód oraz transport znajduje się po stronie firmy. Każda z takich firm jest ubezpieczona, co zwiększa komfort zarówno Twój, jak i fachowców.

Chociaż umieszczenie auta na lawecie i jego przymocowanie nie wydaje się być trudnym zadaniem, w rzeczywistości do prostych nie należy. Wystarczy małe niedopatrzenie, jakiś luz w klamrze czy źle założony pas, aby doprowadzić do tragedii. Zastanów się, czy na pewno jesteś na siłach, aby na własną rękę próbować przewozić samochód na lawecie. Jeśli masz choć jedną wątpliwość - odpuść i skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady pomoc drogowa
Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?

Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?

Prowadzenie pojazdu związane jest z ryzykiem pojawienia się różnego...

Rozruch auta w zimie przez pomoc drogową

Rozruch auta w zimie przez pomoc drogową

Nadchodzi zima, a wraz z nią problemy z samochodem. Zamarzające szyby,...

Awaria na drodze - co warto wiedzieć?

Awaria na drodze - co warto wiedzieć?

Awaria na drodze może zdarzyć się każdemu kierowcy, zarówno temu...

Pomoc drogowa - zwrot z OC sprawcy w razie wypadku

Pomoc drogowa - zwrot z OC sprawcy w razie wypadku

Stłuczki lub kolizje mogą wywołać poważne uszkodzenia pojazdu...

Pomoc drogowa na drodze ekspresowej

Pomoc drogowa na drodze ekspresowej

Jedziesz drogą ekspresową i nagle samochód zaczyna się psuć. Zjeżdżasz...

Pomoc drogowa – definicja i podstawowe informacje.

Pomoc drogowa – definicja i podstawowe...

Pomoc drogowa jest usługą, która dostarcza niezbędną pomoc w sytuacjach...