Pomoc drogowa - zwrot z OC sprawcy w razie wypadku

Stłuczki lub kolizje mogą wywołać poważne uszkodzenia pojazdu sprawiając, że nie będzie on nadawał się do dalszej jazdy. W tej sytuacji, pierwszą rzeczą, która przychodzi większości osób do głowy, to sięgnięcie po telefon i wezwanie pomocy drogowej.

Okazuje się jednak, że duża liczba osób wzbrania się od tego w obawie o wysokie koszty za tego rodzaju usługę. Tymczasem, według przepisów prawa koszty holowania pojazdu może pokryć polisa OC sprawcy wypadku. Istnieje jednak kilka wyjątków, które warto poznać.

Zwrot kosztów holowania z OC
Jeśli policja znajdująca się na miejscu zdarzenia uzna, że samochód, który brał udział w zderzeniu nie nadaje się do dalszej jazdy, kierowca pojazdu musi go przetransportować do warsztatu. Zgodnie z prawem, koszty holowania może pokryć ubezpieczyciel sprawcy wypadku. W tej sytuacji należy zachować fakturę za usługę. Jej suma zostanie doliczona do kwoty odszkodowania. Szczegółowo określone zostało to w art. 361§ 2 k.c. Określa on także granice związku przyczynowego. Oznacza to, że samochód musi być holowany do warsztatu, który jest oddalony w rozsądnej odległości od miejsca, w którym doszło do wypadku. Jeśli kierowca zażyczy sobie, aby przetransportować samochód z Rzeszowa do Warszawy, ubezpieczyciel nie zgodzi się na pokrycie kosztu i będzie miał ku temu pełną podstawę.

Koszt holowania musi mieścić się w rozsądnych granicach
Kierowca, który otrzyma od policji nakaz zorganizowania holowania, ma dwa rozwiązania. Usługę holowania może zamówić samodzielnie lub za pośrednictwem zespołu policyjnego. Opcja pierwsza jest zdecydowanie bardziej rozsądna, ponieważ na kierowcy ciąży obowiązek zminimalizowania kwoty za holowanie. Dostarczając ubezpieczycielowi rachunek za usługę, której koszty będą wykraczać zdecydowanie ponad normę, damy mu podstawy do tego, aby zakwestionował pokrycie tej kwoty. Policja, która wzywa pomoc drogową raczej nie będzie trudzić się znalezieniem jak najkorzystniejszej oferty. Pod uwagę często bierze się jednak okoliczności wypadku, które powodują u wielu osób duży szok, sprawiając, że mają oni problem z logicznym myśleniem. Wówczas ubezpieczyciel nie będzie miał podstawy, aby unikać pokrycia kosztów.

Podsumowując warto mieć na uwadze dwie kwestie. Po pierwsze, holowanie pojazdu uznawane jest prawnie jako standardowy element niezbędny do usunięcia zaistniałej szkody. Poszkodowany kierowca ma wobec tego pełne prawo, aby egzekwować zwrot kosztów z tytułu OC sprawcy. Prawa tego nie wolno jednak nadużywać i zawyżać sztucznie kosztów usługi.

Źródło: Pomoc Drogowa Rzeszów - tel. 601 463 858
Zobacz inne porady
Jak prawidłowo holować samochód?

Jak prawidłowo holować samochód?

Widok samochodu holowanego kojarzy nam się głownie z samochodem, który...

Pomoc drogowa - Problemy z autem w zimie

Pomoc drogowa - Problemy z autem w zimie

Zima jest porą roku, kiedy niskie temperatury nie tylko nam dają się we...

Ile kosztuje holowanie pojazdu przez pomoc drogową?

Ile kosztuje holowanie pojazdu przez pomoc...

Sytuacje, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na drodze są bardzo częste....

Jak zachować się podczas awarii na drodze

Jak zachować się podczas awarii na drodze

Jak się zachować podczas awarii auta? Twój samochód nagle nie chce...

Typowe awarie na drodze

Typowe awarie na drodze

Awarie samochodu przytrafiają się każdemu kierowcy. Jednym częściej,...

Pomoc Drogowa Radzi: Błędy w montażu fotelika

Pomoc Drogowa Radzi: Błędy w montażu fotelika

Na to, czy dziecko w trakcie podróży samochodem będzie bezpieczne, składa...